ROKNEWSPAGER ERROR: Unknown file format: images/stories/haber/

samib

SAMİB İFTAR

SAMİB, protokolü ve üyelerini iftarda ağırladı
 
IMG_5905.jpg
 
Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (Samib), protokol ve üyelerine Seçkin Otel’de iftar verdi.
 
İftara Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, SATSO başkan vekili Günay Güneş, Vergi Dairesi Başkanı Recep Alp, Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güneş ve Samib üyeleri katıldı.
 
İftar programında bir konuşma yapan Samib başkanı Metin Kar, Türkiye’nin 2023 ihracat hedefini 500 milyar dolara, Gayri Safi Milli Hasıla hedefini 2 trilyon dolara ve kişi başı milli geliri de 20 bin doların üzerine çıkartmayı hedeflediğini belirterek, 500 milyar dolar hedeflenen bu ihracatın 100 milyar dolarının makine sektöründen yapılmasının hedeflendiğini söyledi.
 
IMG_5906.jpg
 
“Korumacı uygulamalar ihracatı engelliyor”
 
Dünya’da yaşanan ekonomik kriz ve kriz sonrası ticari uygulamaların ihracatta büyümeye engel olduğuna da dikkat çeken Kar, şunları söyledi: “İhracatta aynı kulvarda yarıştığımız BRIC ve Asya ülkelerinin uyguladıkları korumacılık politikaları nedeniyle ürün satışında sıkıntı çekiyoruz. Şu an Çin ya da Hindistan’a makine ihraç etmeye niyetlenen Türk firması yüzde 25-30 gibi ciddi oranlarda gümrük vergileriyle karşı karşıya kalıyor. Ama aynı ülkeler, yüzde 3 gümrük vergisiyle ürettikleri makineleri Türkiye’ye rahatlıkla satabiliyor. Bu ciddi bir haksız rekabet ortamı doğuruyor. Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarının dışında tutulmasının da makine sektörü için tehlikeleri var.”.
 
Katma Değerli Üretim, Sanayi Alanında Devrim
 
Metin Kar, Türkiye’nin, ileri teknolojiler yanında, ortalama yaşı 20 olan makineleri de ithal eden bir ülke olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dünyada 20 Yaşındaki Ürünleri kullanıyor olmak bizi dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içine sokmaz. Bizi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına sokacak olan, bu teknolojileri üreten ülke olmaktır. Türkiye vakit kaybetmeden yönünü katma değerli üretime çevirmeli, sanayi alanında devrim yapmalıdır. Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle arasındaki makası kapatmak için büyümekten daha çok, bir sıçramaya ihtiyacı vardır. Türkiye’nin makine ihracatının kilogram fiyatının ortalama 6,5 dolar civarındadır. Bu rakam Almanya gibi 60-70 dolar seviyelerine çıkarılması gerekiyor. Türkiye, ithal ettiği makinelerin yüzde 70’ini kendisi üretilebilmektedir. Makine sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 50’lerden yüzde 45’lere geriledi. Bu önemli bir göstergedir. Yaşadığımız sıkıntılar aynı. İnsan kaynağını önemli ölçüde kendimiz yetiştirmek zorundayız. Bu konuda şirketler tedbirler almak ve bu alana önem vermek zorundadır. Orta gelir tuzağı dediğimiz, kişi bazında 10 bin dolar olarak seyreden bu gelirin
 
getirdiği bir refah var ve bunun getirdiği refahın insanları tatmin etme tehlikesi ile karşı karşıyayız, Sanayide, üretimde çalışmayı arzu eden eğitimli bir nesil oluşturulamazsa bu alanda da kaybedeceğiz ve Üreten değil hızla tüketen bir topluma dönüşeceğiz. Ülkelerin ve insanların aç gözlülüğünün dünyayı yaşanmaz bir hale getirdiği bu zamanda biz çok daha fazla çalışmalı ve daha çok üretmeliyiz.”.

Diğer Makaleler...

Samib Tanıtım Filmi

Dernek Üyelerimiz

Üye Girişi


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?

E-Bülten Arşivi

ebulten__1_.png

Logo Tasarım ve kurumsal kimlik : Nux Medya