SAMİB UR-GE Kümesi DUBAİ'de

DSC_0061.JPG

SAMİB URGE Projesi Dubai Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti

SAMİB- Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği tarafından,  T.C.Ticaret Bakanlığı'nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin (URGE) Desteklenmesi 2010/08 sayılı tebliği kapsamında projelendirilen ilk yurtdışı pazarlama faaliyeti; Dubai’ye yönelik olarak gerçekleştirilmiştir.
26-28 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen organizasyonda, proje kümesinde yer alan 8 firmadan, 10 katılımcı ve ayrıca SAMİB' i temsilen 1 URGE Proje Koordinatörü yer almıştır.

Heyet Öncesi Hazırlıklar

15 Şubat 2017 tarihinde Bakanlık tarafından onaylanan SAMİB URGE Projesi İhtiyaç Analizi Çalışmasına göre, Dubai 10 hedef ülke arasında yer almıştı.
Dubai pazarına yönelik olmak üzere; genel bilgiler, ihracat ve ithalat rakamları ile Dubai  ihracatında Türkiye'nin payını içeren veriler katılımcılar ile paylaşılmıştır. Gezi öncesi konaklama, ulaşım, transfer, tercüman, tanıtım hizmetlerinin temini için firmalardan teklifler alınarak, satın alma süreçleri tamamlanmıştır. T.C. Dubai Ticaret Ataşemiz Sayın Hasan Önal ve Türk Dubai İş Konseyi ile irtibat kurulmuştur. Heyet için tanıtım katalogları ve yaka kartları hazırlanarak, katılımcı firmalar ile paylaşılmıştır. 

26 Kasım 2018 Serbest Bölge ziyaretleri 

Urge Heyetimiz öğleden önce Industrial Park Serbest Bölgesini ziyaret ederek serbest bölgede faaliyet gösteren firmalar hakkında bilgiler almıştır. Heyette yer alan SAMİB firmalarının tanıtımı için hazırlanan video film katılımcılara izlettirilmiş ve olası işbirlikleri için görüş alış verişinde bulunulmuştur. Ayrıca Serbest Bölgede yatırım yapmak isteyenler için alt yapı koşulları, ofislerin özellikleri, depolar, ulaşım imkanları ve kiralama bedelleri hakkında bilgiler alınmıştır. Öğleden sonra ise Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan 7 emirlikten biri olan Ras al Kaimah Emirliğindeki RAK Serbest Bölgesi ziyaret edilmiştir. RAK Serbest Bölgesi Dubai ‘den yaklaşık bir saat uzaklıkta olduğu için Serbest Bölgede firma kurmak ve işçilik ve diğer maliyetler Industral Park’a göre daha uygun olduğu görülmüştür. Samib Firmaları kendilerini ve ürünlerini tanıtarak ticaret yapma isteklerini katılımcılara bildirmişlerdir.

27 Kasım 2018 Dubai Ticari Ataşeliğinde Bilgilendirme Toplantısı 

Dubai Dünya Ticaret Merkezinin 33. Katında Big5 fuarına katılan Türk firmaları ve SAMİB heyeti gibi pazarlama faaliyeti gerçekleştiren heyetlere Dubai Ticaret Ataşemiz Sayın Hasan Önal ve yardımcısı Sayın Ahmet Canlı tarafından Dubai’de iş yapma sanatı, dikkat edilmesi gereken hususlar, yaşam koşulları ve ticaret hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Ayrıca Dubai Başkonsolosumuz Sayın Mustafa İlker Kılıç da toplantıya iştirak ederek tüm firmalara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdiler. SAMİB heyeti daha sonra Big5 fuarını hızlıca ziyaret edip, ikili görüşmeler yapmak üzere randevu aldıkları firmaları ziyaret etmek için birbirlerinden ayrılmışlardır.

28 Kasım 2018 Dubai İkili İş Görüşmeleri 

SAMİB firmaları Dubai İş gezisinin üçüncü ve son gününde muhtemel alıcılara ulaşabilmek için tam gün firma ziyaretleri yaparak Dubai firmaları ile görüşmüşlerdir.

Genel Değerlendirme

8 katılımcı firmamız toplam 31 firma irtibat kurarak, alıcılarla bir araya gelerek, pazar hususunda bilgi edinmişler, alışıla gelmiş şekilde bir salonda toplanıp, tüm yerel firmaları bir yere toplamak yerine ,Dubai firmalarını ve Serbest Bölgeleri yerinde ziyaret ederek aktif pazarlama yapmışlar ve iş bağlantıları kurmuşlardır.
Küme katılımcısı iki firmamız irtibat kurduğu firmalarla ticaret gerçekleştirmek ve daha detaylı görüşmeler yapmak üzere anlaşmışlardır. 
Katılımcı firmalar ile yapılan görüşmeler neticesinde heyetin faaliyetlerinin verimli geçtiği, görüşülen firmalar ile ilişkilerin geliştirilmesinin faydalı olacağı konusunda geri bildirimler alınmıştır.
Gerçekleştirilecek diğer yurt dışı pazarlama faaliyetleri ile firmaların pazar paylarını arttırmaları ve ihracat yapmalarına katkı sağlanacağı konusunda hem fikir olunmuş ve yol haritasında bulunan diğer ülkeler için pazarlama faaliyeti hazırlıklarına hemen başlanması talep edilmiştir.

Samib Tanıtım Filmi

Dernek Üyelerimiz

 ÇARKROM MAKİNA
ÇARKROM MAKİNA

Telefon ve adres bilgileri icin tiklayiniz...


 EAE MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.
EAE MAKİNA SAN VE TİC A.Ş.

Telefon ve adres bilgileri icin tiklayiniz...


 BEST BİLGİSAYAR ELEKTRONİK SAN.
BEST BİLGİSAYAR ELEKTRONİK SAN.

Telefon ve adres bilgileri icin tiklayiniz...Üye Girişi


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?

E-Bülten Arşivi

ebulten__1_.png

Logo Tasarım ve kurumsal kimlik : Nux Medya