Haberler

SAMİB Üye Toplantısı Gerçekleştirildi

kosgeb_1.JPG
 
KOSGEB İl Müdürü Onur KURTÇU’ nun konuk olduğu “KOSGEB Destek Programları” konulu üye toplantısı Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği Hizmet Binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.
 
kosgeb_3.JPG
 
SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Günay GÜNEŞ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üye Firma Yetkililerinin katılım sağladığı toplantıda KOSGEB İl Müdürü Onur KURTÇU, KOSGEB’ in işletmelere sağlamış olduğu destekler hakkında bir sunum yaptı.
 
kosgeb_2.JPG
 
KURTÇU sunumun ardından SAMİB Üyelerinin sorularını cevapladı. 
 

Elektromobil Çalışma Grubu SAMİB' i Ziyaret Etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Sakarya İl Müdürülüğü Şube Müdürü Mustafa AYDIN ve Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektromobil Çalışma Grubu Öğrencileri SAMİB’ i ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Günay GÜNEŞ ile görüştüler. 
 
elekromobil_1.JPG
 
Elektromobil Çalışma Grubu Öğrencileri, grubun kuruluşu ve amaçlarını aktardıkları görüşmede ayrıca TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışlarına katılmak için tasarladıkları elektrikli otomobilin tanıtımını da yaptılar.
 
elektromobil_2.JPG
 
Başkan Günay GÜNEŞ, Sayın Mustafa AYDIN ve SAÜ Teknoloji Fakültesi Elektromobil Çalışma Grubu Öğrencilerin ziyaretinden dolayı memnun olduğunu dile getirirken Çalışma Grubu Öğrencilerine Elektromobil Projelerinde başarılar diledi.
 

Cancan Şirket İçi Eğitimleri Devam Ediyor

cancan_1.JPG

Cancan Meyve Presleri şirket içi eğitimlerine “Kaizen” eğitimi ile devam etti. Daha önce “Muhasebe Teknikleri” eğitimi yapan üye firmamız Kaizen eğitimini 3 grup halinde Dernek Hizmet Binamız toplantı salonunda  gerçekleştirdi.

SAMİB' de Eğitimler Devam Ediyor

ERAS_10.JPG

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği SAMİB tarafından “Autodesk Tasarım ve Üretim Çözümleri” Eğitimi, üye firma temsilcilerinin yoğun katılımlarıyla ,25.Ocak.2018 tarihinde, Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği (SAMİB)’in Eğitim Salonu’nda  gerçekleştirildi. 
 
ERAS_6.JPG
 
Açılışta hazır bulunan SAMİB Yönetim Kurulu Üyeleri, eğitim programına katılan tüm Üye firmaların temsilcilerine katılımlarından dolayı “teşekkürlerini ifade ederek , belirlenen yol haritası uyarınca kararlaştırılan eğitim faaliyetlerinin önümüzdeki haftalarda da sürdürüleceğini.” İfade ettiler.
 
Söz konusu eğitim programında, ERAS ARNOVA  Teknolojik Ürünler A.Ş  yetkilileri tarafından katılımcılara ;
Autodesk Tasarım Çözümü (Inventor 2018), 
Autodesk Fabrika Yerleşim Çözümü (Factory Design Utility)
Autodesk Analiz Çözümleri ( Nastran in- CAD)
Autodesk CAM Çözümü ( HSM 2018)
Yeni Nesil CAD-CAM-CAE Çözümü ( Fusion 360), konuları  hakkında bilgiler verildi.
 
ERAS_19.JPG
 
Eğitim sonunda yapılan “Eğitim Faaliyeti Değerlendirmesinde” katılımcılar eğitimin kendileri ve temsil ettikleri şirket için çok faydalı olduğunu ifadeyle teşekkürlerini sunarak, bu tür eğitim faaliyetlerinin sürdürülmesini ifade etmişlerdir.
 
ERAS_18.JPG
 

SAMİB' den Hedef Pazar Analizi Ve Ticari İstihbarat Eğitimi

SAMİB ‘in Ekonomi Bakanlığı’ndan aldığı destekle yürütülen UR-GE Projesi Eğitim Programı gerçekleştirildi.
 
SAM__B__1.jpg
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği (SAMİB)’in T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan  “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliği kapsamında aldığı destekle yürütmekte olduğu “Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Uluslararası Rekabeti Güçlendirme (17.UR-GE.005) Projesi” nin 2. eğitimi olan           “Hedef Pazar Analizi ve Ticari İstihbarat” eğitimi, ARC Eğitim ve Danışmanlık Firması tarafından projede yer alan firmaların katılımcılarına dönük olarak, 19 Ocak ve 20.Ocak.2018 tarihlerinde, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Eğitim Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
SAM__B__2.jpg
 
Açılışta yer alan SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Günay GÜNEŞ Projeye olan desteklerinden dolayı eğitim programına katılan tüm proje firmalarının temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkürlerini ifade ederek, 36 aylık yol haritası uyarınca kararlaştırılan faaliyetler kapsamında çalışmalarımız sürdürülecektir.” dedi. 
 
Eğitimin Konusu:
Günümüz koşullarında üretim yapmak, hizmet üretmek ve mal alıp satmak gibi eylemlerin doğru sonuçlara ulaşabilmesi önem arz etmektedir.
 
SAM__B__3.jpg
 
Sektörlerdeki değişimin hızı, yenilikler ve ticari sisteme giren her oyuncunun değişik roller üstlendiği bilinmektedir. Üstlenilen bu rollerin gereği, koşulların oluşumu da titiz çalışmaları gerektirmektedir.
 
Günümüz koşullarında, bilgilerin çokluğu yanında, bu bilgilerin analiz edilerek doğru sonuçlara ulaşılması da oldukça önemli olmaktadır.
 
Eğitim kapsamında, araştırma teknikleri ve iç ve dış pazarların analizi ve bunlarla birlikte mal alım satım koşullarının kaliteye ulaştırılmasını amaçlayan öğretiler esas alınmaktadır. Gerçek yaşam değerleri ve yaşanmışlıklardan yola çıkan öğreti sistemi içerisinde çalışmalar yapılmıştır. 
 
SAM__B__4.jpg
 
Eğitim sonunda yapılan “Eğitim Faaliyeti Değerlendirmesinde” katılımcılar eğitimin kendileri ve temsil ettikleri şirket için çok faydalı olduğunu ifadeyle teşekkürlerini ilettiler. 
Eğitimin sonunda eğitime katılan tüm katılımcılara sertifikaları takdim edildi.
 

Üye Ziyareti

BERS__S_ELEKTR__K_Z__YARET_15.01.2018.jpg

Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Günay GÜNEŞ, Yönetim Kurulu Üyesi Fatih KAR ve Danışma Kurulu üyesi Metin KAR ile birlikte üye firmalarımızdan Bersis Elektrik Sn. Hasan ŞEVKİ’ yi iş yerinde ziyaret ettiler.

SAMİB Yönetim Kurulu' ndan KOSGEB' e Ziyaret

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Derneği Yönetim Kurulu, görevine yeni başlayan T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Sakarya Hizmet Merkezi Müdürü Sn. Onur KURTÇU’ yu makamında ziyaret ederek, yeni görevlerinin hayırlı olmasını ve başarı dileklerini ilettiler.
 
KOSGEB_Z__YARET_15.01.2018.jpg
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Günay GÜNEŞ, Hizmet Merkezi Müdürü Onur KURTÇU’ ya kabullerinden dolayı teşekkür ederken, Dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sakarya’nın ve Bölge’nin gelişimine katkı yapmak için gayret içerisinde olduklarını dile getirdi.
 

Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

danisma_1.JPG
 
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 3. Danışma Kurulu toplantısı yapıldı. 
 
danisma_3.JPG
 
Açılış konuşmasını SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Fakülte Danışma Kurulu Başkanı olan Günay Güneş’in yaptığı 3. Danışma Kurulu toplantısında, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul, Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hakan Serhad Soyhan, Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cemalettin Kubat, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İ. Kutay Yılmazçoban, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Güler, Mühendislik Fakültesi Sanayii Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akçil ve SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, yaptığı sunumlarla katılımcılara, UMDE uygulamaları, Mühendislik Fakültesinin faaliyetleri, akıllı şehir ve yangın güvenliği, askeri teknolojilerde araştırmalar, İnşaat Mühendisliğinde Üniversite Sanayi işbirliği ve ulaştırma uygulamaları, SASKİ’de akıllı uygulamalar, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Sanayi Koordinatörlüğü, amaç ve hedefleri hakkında bilgiler verdi. 
 
danisma_2.JPG
 
SAMİB (Sakarya Makina İmalatçıları Birliği) Başkanı Günay Güneş, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeye yönelik attıkları her adımdan olumlu sonuçlar aldıklarını belirterek, daha fazla yeni fikir ve yeni işbirliği için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. 
 
danisma_6.JPG
 
SAMİB Kurucu Başkanı Metin Kar, Tüvasaş Genel Müdürü İlhan Karaaslan, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, Tank Palet Fabrikası Müdürü Sinan Eren, AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir ve TEİAŞ Bölge Müdürü İbrahim Bal’ın da çalışmaları hakkında bilgi ve fikirlerini ifade ettiği toplantıya çok sayıda sanayici ve akademisyen katıldı.
 
danisma_4.JPG
 
danisma_5.JPG
 
danisma_4.JPG
 

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

yeni_y__l.jpg

YÜKSELEN YILDIZ AFRİKA "İŞ FIRSATLARI"

8.JPG
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer TAŞKIN, Sakaryalı İş Adamlarına “Afrika Pazarı: Fırsatlar, Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” temalı toplantıda Türkiye – Afrika arasında ticareti konu alan bir sunum yaptı.
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB), MÜSİAD Sakarya Şubesi, TÜMSİAD Sakarya Şubesi, Sakarya Sanayici İş Adamları Derneği (SASİAD) tarafından düzenlenen toplantı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO)’da gerçekleştirildi.
 
10.JPG
 
Toplantıya; SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Günay GÜNEŞ, MÜSİAD Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar COŞKUN, TÜMSİAD Sakarya Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet ÖLMEZ, SASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bülent ESMER ve Yönetim Kurulu Üyeleri, üye firmaların yönetici iş adamları ve Türkiye’ye Sakarya Üniversitesi’ne yurtdışından okumaya gelen 13 farklı Afrika ülkesinin öğrencileri ile birlikte yoğun bir katılım oldu.
 
7.JPG
 
Afrika’nın Dünya Ekonomisindeki Yeri
 
Yaklaşık 1 milyar 150 milyon nüfusuyla toplamda Dünya Nüfusunun %15’ini oluşturan Afrika Kıta Ülkeleri, Dünya Ticaretinde 3 Trilyon USD ile yaklaşık %4 hacim kaplamaktadır.
 
Afrika’ya yönelik doğrudan yatırımlar 74 milyar USD olup, Dünya petrol üretiminin %5’i karşılanmaktadır.
2015 yılı rakamlarıyla büyüme hızı %3,6’dır.
 
Afrika 2050
 
Dünya büyüme hızı ortalaması %3,8 iken Afrika’da 2050’ye kadar yıllık ortalama %5,1 büyüme öngörülmektedir.
Ayrıca 2050’de dünyada en hızlı büyüyen 25 ülkeden 7 sinin Afrika’dan çıkması beklenmektedir. Bu ülkelerin Mısır, Cezayir, Tanzanya, Etiyopya, Kenya, Uganda ve Gana olması beklenmektedir.
 
2050’de 15 – 24 yaş arası Dünya Nüfusunun %29’u Afrika’da (en geniş tüketici kitlesi) olması ön görülmektedir.
Yeraltı, Yerüstü doğal kaynaklara sahip olması ekonomiye katkısı çok önem arz etmektedir.
2050’de şehirleşme oranının %60’lar seviyesine çıkması beklenmektedir.
 
Türkiye ile Afrika Arasında Ticaret 
 
Hacmi 2000’li yılların başında 4 milyar USD iken 2013 yılında 25 milyar USD seviyelerine kadar yükselmiştir. 2020 yılı hedeflenen ticaret hacmi 50 milyar USD civarındadır.
 
13.JPG
 
Yoğun bir ilginin olduğu toplantı bitiminde SAMİB – MÜSİAD – TÜMSİAD – SASİAD Yönetim Kurulu Başkanları, konuk konuşmacı Sn. Tamer TAŞKIN’ a günün anısı olarak bir plaket takdiminde bulunmuşlardır.
 
14.JPG
 
Konu ile ilgili yerel basında çıkan haberleri görüntülemek için tıklayınız.
 

Diğer Makaleler...

Sayfa 1 / 11

Başlangıç
Önceki
1

Üye Girişi


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?

E-Bülten Arşivi

ebulten__1_.png

Logo Tasarım ve kurumsal kimlik : Nux Medya