Haberler

SAMİB' de Günay Güneş dönemi

4.Ola¦şan Genel Kurul 22.04.2016 -1_1.jpg

SAMİB' in 4. Olağan Genel Kurulu  gerçekleşti. Derneğin 3 dönemdir başkanlığını yürüten kurucu Başkan Metin Kar, görevini Başkan Yardımcısı Günay Güneş'e devretti.

 Sakarya Makine İmalatçıları Birliği'nin (SAMİB) 4. Olağan Genel Kurulu, üyelerinin katılımıyla derneğin hizmet binasında gerçekleşti. SAMİB' in 3 dönemdir başkanlığını başarılı bir şekilde yürüten ve makinecilerin var olduğunu gösteren kurucu başkan Metin Kar, görevini Başkan Yardımcısı Günay Güneş'e devretti.

 KAR: "Derneğimiz Sakarya'da ve Ülkemizde takdir görmektedir"

Divan Başkanlığını, Adnan Borazancıoğlu, Divan Heyeti Başkan Yardımcılığını Bora Ali Atalay ve Divan Heyeti Kâtipliğini ise Semih Kar'ın yaptığı genel kurulda bir konuşma yapan derneğin Kurucu Başkanı ve Kar Metal Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar; 2010 yılının 5. ayında 25 kurucuyla bir araya gelerek kurdukları SAMİB Derneği'nin 4. genel kurulunu yapmaktan onur duyduklarını söyledi. SAMİB'in bugüne kadar yaptığı çalışmaları üyelerle paylaşan Kar; "Derneğimiz Sakarya'da ve ülkemizde sektörümüzü temsil eden iyi bir dernek olarak bilinmiş ve takdir edilmiştir. SAMİB olarak birçok proje ürettik, işbirliğini ve ortaklık kültürünü geliştirdik. Birlikte olmanın gücü ile Sakarya'yı bölgenin makine üssü ilan edilmesini sağladık. Bütün bu başarılı çalışmalarımızı Sanayi ve Ticaret Odamızla, Sakarya Üniversitemizle, Doğu Marmara Kalkınma Ajansıyla, KOSGEB'le, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ile MİB ile ve çok değerli insan Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız H.Ali Çelik Bey ve siz değerli üyelerimiz ve yönetim kurulu üyesi arkadaşımızla başardık. Bütün üyelerimize teşekkür ediyorum. Birlikte kurduk, birlikte şehrimize, ülkemize ve sektörümüze hizmet ettik. Sakarya Makine İmalatçıları Birliği SAMİB, içerisindeki çok önemli iş adamları ve üyeleri ile makine sektörüne ve şehrimize hizmet etmeyi sürdürecek ve SAMİB Doğu Marmara Bölgesinin Makine Sektörünü temsil eden bir derneği olarak var olacaktır" dedi.

 GÜNEŞ: "Biz her şeyi yapmak için göreve geldik"

Üyelerinin güvenoyunu alarak Sakarya Makina İmalatçıları Birliği'nin yeni başkanı seçilen ve aynı zamanda SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan SAMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı FGİ Kapı ve Yükleme Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Günay Güneş, konuşmasına derneğin Kurucu Başkanı Metin Kar'a yaptığı çalışmalar ve özverisinden dolayı teşekkür ederek başladı. Üyelerinin SAMİB Yönetimi olarak kendilerinden yapmalarını istedikleri proje ve önerilere açık olduğunu ifade eden SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Günay Güneş; "Ben burada size onu bunu yapacağız demeyeceğim. Çünkü biz buraya her şeyi yapmaya, makinecilerin sorunlarını çözmeye ve sizin isteklerinizi yerine getirmek için göreve geldik. Sizin talepleriniz varsa onu da söyleyin yapalım. Cenab-ı Allah bize, Türkiye'miz ve Sakarya'mız adına hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin" dedi. Konuşmanın ardından SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Günay Güneş, Kurucu Başkan Metin Kar'a hizmetlerinden dolayı nazar ayeti içeren tablo hediye etti. Toplantıda ayrıca; Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Makine ve Aksamları Yönetim Kurulu eski Başkan Yrd. ve SAMİB üyesi olan Serol Acarkan, Orhan Yılgenci, Cemalettin Bayram, Hakan Alkan ve Prof. Dr. Tahsin Engin'de birer konuşma yaptı.
 

4.Ola____an_Genel_Kurul_22.04.2016__3___Kopya.jpg


İşte yeni Yönetim Kurulu üyeleri

Günay Güneş Başkanlığı'ndaki SAMİB Yönetim Kurulu (Asil) üyeleri şöyle oluştu: Serdar Yener, Turgay Çelik, Metin Yeniçeri, Hakan Alkan, Ayhan Pehlivan,Tansel Kulak,Şenol Çalışkan ve Fatih Kar.

Yönetim Kurulu (Yedek) Üyeleri; Eyüp Tuncer, Mustafa Bektaş , Tunç Özüuğurlu, Faruk Gedik, Mehmet Manav, İlhan Ak, Yaşar Koç, Oktay Topaloğlu ve Bahattin Kılınç.

Denetim Kurulu (Asil) Üyeleri: Kadir Tecelli, Turan Erdemli ve Nihat Cinoğlu.

Denetim Kurulu (Yedek) Üyeleri Harun Alma, Sami Ersoybaş ve Erhan Yılmaz.

Danışma Kurulu Üyeliğine ise; Kar Metal Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar, Daloğlu Döküm Yönetim Kurulu Başkanı Necati Atalay, Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Harun Taşkın ve Sakarya Teknokent'ten Prof. Dr. Tahsin Engin seçildi.

SATSO 33.MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISI

Makine İmalat Sektörü Teknolojik İlerleme, Ürün Geliştirme ve Tasarıma Yöneliyor.
 
satso_33.meslek_komitesi_14.04.2016_e.jpg
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu makine imalatçılarının oluşturduğu 33. Meslek Komitesi, grup üyeleri ile bir araya gelerek sektörel çalışmalar konusunda istişarede bulundu.
 
SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve komite üyesi Günay Güneş, 33. Meslek Komitesi Başkanı Kadir Ahmet Tecelli, Başkan Yardımcısı Bora Ali Atalay, Komite Üyeleri; Şenol Çalışkan, Mehmet Manav’ın ev sahipliğindeki toplantı Limapark Hotel’de gerçekleştirildi.
 
Toplantıya ayrıca, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Nadir Öztürk, SAÜ Teknokent Genel Müdürü Tahsin Engin, SAMİB Başkanı Metin Kar iştirak etti.
 
Açılış konuşmasını gerçekleştiren 33. Meslek Komitesi’nden SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Güneş şunları dile getirdi:
 
“Makine sektörü ülkemizin çok önem verdiği bir sektör. Bu sektörü biz nasıl geliştiririz, mevcut durumu nedir, nereye gitmemiz lazım, iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Değerlendirmek ve nereye gideceğimizi görmek için aslında nerede olduğumuzu bilmemiz lazım. Zaten artık işletmelerde sistemlerde verilerle yönetiliyor, bu anlamda Marmara Kalkınma Ajansı’nın da bir çalışması var. Makine imalat sektörü çok hızla büyüyor, hem sektör genişliyor, hem de fiyatlar aşağı iniyor buna uyum sağlamamız gerekiyor.” diye konuştu.
 
satso_33.meslek_komitesi_14.04.2016_e.jpg__2_.jpg
 
Teknolojik İlerleme, Ürün Geliştirme ve Tasarımın Da İçinde Olduğu Bir Alana Gitmemiz Gerekiyor
 
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan da makine imalat sektörü ile ilgili MARKA tarafından içerikli bir rapor hazırlandığını belirterek bu raporun sektör adına ilk rapor olduğu bilgisini verdi. Genel Sekreter Ayhan konuşmasında “Makine hem kendi imalat sektörü içerisinde hem de diğer sektörler içinde önemli bir yere sahip dolayısıyla bu alandaki çaba çok önemli. Hepinizin bildiği gibi biz de 500 milyar dolar ile 2023’ü hedefliyoruz, burada makine imalat sektörünün de önemli bir payı var. Makine sektöründen 100 milyar dolara yakın bir beklenti planlanmaktadır. Ancak sektörde teknoloji kullanımı öne çıkan bir husus. Artık biraz daha farklı davranmalı, teknolojinin yoğun olduğu üretime yönelmeliyiz. Bölgemiz makine imalat sektöründe güçlü bir yere sahiptir. Teknolojik ilerleme, ürün geliştirme ve tasarımın da içinde olduğu bir alana gitmemiz gerekiyor. Bizler elimizden geldiğince bölgenin bu tür gelişmesine katkı sağlayacak çalışmaları hep birlikte yapmaya hazırız.” şeklinde konuştu.
 
MARKA Uzmanları tarafından yapılan sektörel bilgilendirmenin ardından sektörle ilgili istişare ve değerlendirmeler neticesinde makine imalat sektörünün bölgedeki durumu ile ilgili hazırlanan rapora katkı sağlanması hedeflendi.

SAMİB, Aylık Üye İstişare Toplantısı'nı gerçekleştirdi.

 
SAMIB__2_.JPG
 
Bu gün “Endüstri “4.0” ile yeni bir evreye geçildi
 
Önceki gün üyeleriyle bir araya gelerek istişare yapan SAMİB Başkanı Metin Kar ve Yönetim Kurulu; AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen’i ağırladı.
 
 
 
Üyeleriyle bir araya gelerek Metin Kar Başkanlığında  “Aylık Üye istişare Toplantı”sı gerçekleştiren Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği Yönetim Kurulu; AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen’i ağırladı. Tüm üyelerin bir araya geldiği toplantıda terörü lanetleyerek konuşmasına başlayan SAMİB Başkanı Metin Kar; “Bu vatan için şehit olan her evladımıza Allah rahmet etsin. Ülkemiz bunu İnşallah aşacaktır. Dünya’da  acımasız  bir gizli  savaş dönemi başlamıştır. Bu durumdan  ekonomisi, sanayisi, teknolojisi gelişmiş, yenilikçi, Ar-ge’ ye, tasarıma  önem veren, yetişmiş insan gücüyle, çok daha fazla çalışan, çok daha fazla üreten ve  vatandaşlarının refah düzeyini  yükselten ülkeler hasar almadan çıkacaklardır. Türkiye'de  Makine Sektörü, bu gün 180 bin kişinin istihdam edildiği,  25,3 Milyar Dolar’lık üretimin yapıldığı bir sektördür. Ayrıca, Türkiye’de   2014 Yılında 48 Milyar Dolar’lık makine ticaret hacminin olduğu da birçok raporda belirtilmiştir.
 
Sektör bütün olumsuzluklara rağmen, 2015 yılını 13,5 Milyar Dolar ihracatla kapatmıştır. Makine Aksamları İhracatı; kara taşıtlarından sonra 2. sırada yer almıştır. Türkiye  Avrupa’nın 6. büyük makine üreticisi  konumuna gelmiştir. %8,25’ lik ihracatımız ile ithalatımızı bile karşılayamıyor olduğumuz da aşikârdır. Dünya Gazetesi’nin yayınladığı bir raporda, İthal makine yatırımı, sabit yatırımdan fazla. İmalat sanayinde biz hala %58 ithal makine yatırımı ile üretim yapıyoruz ve  düşük teknolojili imalat üretimlerinde kullanıyoruz” dedi.
 
SAMIB__6_.JPG
 
Endüstri “4.0:” devri
 
Bu gün sanayi’de yeni bir evreye geçildiğini vurgulayan Başkan Kar; “Bizim  İmparatorluk dönemi sonunda kaçırdığımız 1. sanayi devrimi, 1900’lü yılların başında  kaçırdığımız 2. Sanayi devrimi. 2. Sanayi devriminde seri imalat tekniklerinin geliştiği, üretim bantlarının kurulduğu, 3-5 dakikada otomobillerin üretildiği, o dönemi de  kaçırdık.  1970’ler de gelen 3. Sanayi devriminin bir bölümünü yakalayabildik. Uygulanan politikalar, açılımlar, verilen destekler, teşvikler, Ar-ge ve tasarım çalışmaları ile biz, 3. Sanayi devriminin son çeyreğinde iyi bir atılım yaptık .Bu gün Türk Makine Sektörü’nün Avrupa’daki 6. lığı birçok ülkeye, Türk makinelerinin kalitesini ve teknolojisinden bahsettirir olmuştur.  Biz Endüstri’de 4.0 çağını yakalamak zorundayız ve Biz SAMİB olarak; bu çalışmanın alt zeminini oluşturduk. Kurmuş olduğumuz Makine İhtisas OSB’ de Akıllı Fabrika sistemleri ile yönetilen, ileri teknoloji ürünlerin üretildiği  bir makine üretim üssü ile yakalayacağız. Biz SAMİB’de  ortak akılı oluşturduk. Ortak Ar-ge’yi, ortak Satın almayı kuracağız, ortak üretim tesisleri kuracağız” dedi.
 
SAMIB__1_.JPG
 
İthalatımızı da İhracatımızı arttırarak düşüreceğiz”
 
Makine Sektörü’nün bir  ülkenin  gelişmesinde, kalkınmasında en önemli faktör olduğunu hatırlatan Kar; “Bu gün en gelişmiş ülkeler, kendi makinelerini üreten ülkelerdir. Biz Makine Üreticileri olarak; mutlaka desteklenmeli ve teşvik edilmeliyiz. Sektörden kaçışların önüne geçilmelidir. Hiç bir  makine üreticinin kafasında neden bu sektöre girdim kelimesi olmamalı. Bakanlığımızın özel statüler tanıyacağı bu üreticiler, bütün enerjilerini  yeni tasarımlara, yeni icatlara ve teknolojik gelişmelere harcamalılar. Şirketlerimizi bir sonraki nesillere teslim etmeliyiz.  Bir sanatkâr, güzel bir eser, bir tablo oluşturabilir. Ama bir İş Adam'ı sürdürülebilir bir başarı bırakamıyorsa, o başarı olmuyor. Başarının sürdürülebilir olması lazım. Son 30 yılda başarı gösteren bu kuşağı takdir etmek lazım. Dünya'da bir kırılma noktası var. Her şey çok hızlı gelişiyor. On yıl sonra olur dediğimiz, çok kısa zamanda oluyor. Sektörün temsilcisi olan Biz’ler şirketlerimizle ve ürünlerimizle ya değişeceğiz ya da oyun dışında kalacağız. Biz birlikte hareket ettiğimizde,  zorlukları aşar ve değişimi çok hızlı takip ederek, rekabet eder ve hep bir adım öne geçeriz. Ürettiğimiz Her makine medeniyete atılmış bir adımdır. SAMİB Üyeleri olarak; üreteceğimiz her makine ile Ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. İnşallah  %11,06  İthalatımızı da İhracatımızı arttırarak düşüreceğiz” dedi.
 
 
 
Milletvekili Mustafa İsen ise; konuşmasında Sakarya’nın muhteşem bir coğrafyaya sahip olduğuna vurgu yaparak; “Beşeri sermaye bakından ve doğal imkânlarımız açısından çok zengin ile sahibiz. Dünya’nın merkezi olarak sayılan İstanbul gibi büyük şehre yakınlıkta yaşıyoruz, buda bizim için önemli bir avantajdır. Şehrimizin kuzeyi bir çıkmaz sokak olarak değerlendiriliyordu şimdi ise bu bölge Anadolu’nun Dünya’ya açılan bir kapısı olacak, buda bize önemli getiri sağlayacak. Karasu Limanı bu yılın sonuna kadar tamamlanacak. Karasu limanı bütçe üzerinde meydana getireceği değişiklik çok büyük olacak. Artık Sakarya olarak entegre olmak zorundayız. Dolayısıyla Sakarya’nın sunduğu avantajları çok iyi değerlendirmemiz lazım. Çevremizde çok büyük tüketim potansiyeli var. Bu potansiyeli de değerlendirmeliyiz. Dünya’da son 10 yılda büyük projeler gerçekleştiren başka bir ülke yok. Türkiye, Dünya’nın 200 ülkesine makine ihraç eder duruma geldi. Ancak bireysel faaliyetlerden çok entegre olmak zorundayız” dedi.

Samib 134. Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

samibtoplanti.jpg
 
SAMİB Başkanı Metin Kar,
2 yıllık çalışmaların değerlendirildiği toplantıda yaptığı konuşmada, “SAMİB, bundan sonra çok daha güzel işler yapacak” dedi.
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği’nin(SAMİB) Yönetim Kurulu Toplantısı, önceki akşam Ramada Otel’de gerçekleştirildi. SAMİB Başkan Yardımcıları Günay Güneş ve Serdar Yener, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan Pehlivan, Turgay Çelik, Kadir Tecelli, Mehmet Manav, Turan Erdemli ve üyeler Harun Alma, Sami Ersoybaş, Ata Önuçak, Tunç Özüuğurlu ile Denetim Kurulu Başkanı Necati Atalay ve üyeler Hakan Alkan, Cevat Ateş ve Genel Sekreter Ehliman Yazıcı’nın da hazır bulunduğu toplantıda son 2 yılda yapılan çalışmaların yanı sıra görüş ve öneriler de dile getirildi.
 
MAKİNE ÜSSÜ
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar, toplantıda yaptığı konuşmada birlikte olmanın gücü ile Sakarya’yı bölgenin makine üssü ilan edilmesini sağladıklarını ve SAMİB’in bundan sonra da çok daha güzel işler yapacağını söyledi. Kar, “SAMİB olarak birçok proje ürettik. Makine sektöründe bölgemizin en önemli makine üssü ve kümelenme merkezi olduk. İşbirliğini ve ortaklık kültürünü geliştirdik. SAMİB Akademi’yi konuştuk, lafta ve sözde kalan Üniversite-Sanayi işbirliğinin öncülüğünü yaptık. KOSGEB, TÜBİTAK ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz projelerle, şehrimizdeki proje yapma kültürünü geliştirdik” diye konuştu.
 
DEVAM EDECEK
 
Bundan sonra da güçlü bir şekilde yollarına devam edeceklerini belirten Kar, “Kurum ve kuruluşların bizim çok önemli paydaşlarımız ve çatı kuruluşlarımız olduğunu söyledik. Derneğimize siyaseti sokmadık, Bizim misyonumuz Sakarya’daki meslektaşlarımızın, ülkemizin ve şehrimizin gelişmiş yüksek teknolojik ürünler üreten, ihracatını artıran, meslek ahlak ve kurallarına riayet eden, birer dünya firmalarına dönüşmeleridir. Sakarya Makina İmalatçıları Birliği, bünyesindeki çok önemli iş adamları ve üyeleri ile makine sektörüne ve şehrimize hizmet etmeyi sürdürecek ve Doğu Marmara Bölgesi’nin makine sektörünü temsil eden bir derneği olarak bundan sonra da daha güçlü bir şekilde var olacaktır” dedi.
 
ramada.jpg

Samib'den, Kaynarca Sanayici ve İş adamları Derneği?ne ziyaret.

03.03.2016_Kasiad_ziyareti.jpg

Samib’den, Kaynarca Sanayici ve İş adamları Derneği’ne ziyaret.

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği Yönetimi, Kaynarca Sanayici ve İşadamları Derneğini ziyaret etti. SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Metin KAR ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kaynarca Sanayici ve İşadamları Derneğini ziyaret ettiler. Ziyarette Kasiad Başkanı İsmail Kaymak ve Yönetim Kurulu Üyeleri hazır bulundular. Toplantı’da Kaynarca'ya kurulması planlanan “Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” hakkında karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı.

Makine İmalatçıları sektörü değerlendirdi.

satso_02.03.2016__2_.jpg

  SATSO ve Kocaeli Sanayi Odası'na bağlı makine imalat sektör temsilcilerinin oluşturduğu komisyon üyeleri müşterek toplantıda sektörü değerlendirdi SATSO'da gerçekleştirilen toplantıda makine imalat sektörünün ulusal, bölgesel yerel mevcut durumu ile ilgili değerlendirmeler yapılarak sektörün sorunları dile getirildi.

  Ülke ve bölge ekonomisinde önemli bir yere sahip olan makine imalat sektörünün gelişmesi ve kümelenerek büyümesi adına yapılması gereken çalışmaların görüşüldüğü toplantıya; SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Güneş başta olmak üzere Komite Başkanı Kadir Ahmet Tecelli, Komite Üyeleri; Bora Ali Atalay, Şenol Çalışkan, Mehmet Manav ile Kocaeli Sanayi Odası 23. Ve 30. Meslek Komitelerinden üyeler ile MARKA, ABİGEM, SAMİB ve Kaynarca OSB Müdürlüğü yetkilileri iştirak etti. Toplantıda makine imalat sektörünün gelişmesine yönelik devlet destekleri ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

  SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Güneş toplantı ile ilgili yaptığı değerlendirmede makine imalat sektöründeki kümelenme ve büyümenin sadece yerel anlamada değil bölgesel içerikli de gelişmesine katkı sağlamak adına müşterek toplantılara önem verdiklerini dile getirdi. Sakarya'nın sektörde ciddi bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Yardımcısı Güneş, Kocaeli Sanayi Odası işbirliği ve sektörel destek çalışmalarının yararına inandıklarını belirterek devam edeceği konusunda da bilgi verdi.

satso_02.03.2016.jpg

Samib'den bilgilendirme toplantısı

20160129_092616.jpg

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (Samib), üye bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor.
 
Samib tarafından düzenlenen  bilgilendirme toplantısına , Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Kalkınma Ajansı Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya ve
 
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) yetkilileri de katıldı.
 
Samib üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği bilgilendirme toplantısında Dr. Adem Akkaya tarafından Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin bir yatırım ve ticaret merkezi olarak sunduğu fırsatlar anlatıldı.
 
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) yetkilileri tarafından ise 2016 yılı mali destek programlarından “Makina İmalat Sektörü’nün geliştirilmesi” Mali Destek Programı hakkında sunum yapıldı.
 
Yaklaşık 2 saat süren sabah kahvaltılı toplantıda ayrıca, Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas OSB’nin kuruluş çalışmaları hakkında da bilgiler verildi.

 

20160129_103013.jpg

20160129_100729.jpg

Bakan Yardımcısı Sn.ÇELİK'in Samib Ziyareti

22.01.2016__3_.jpg
“ Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın  Doç.Dr.Hasan Ali ÇELİK ,  Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Derneği’ni ziyaret etmiş bulunmaktadır.
 
Yapmış olduğu ziyaret esnasında Derneğin çalışmaları hk. Samib Yönetim Kurulu  Başkanı Sn.Metin KAR ve Yönetim Kurulu Üyelerinden  Bakan Yardımcısı  Sn.ÇELİK,bilgi almışlardır.
 
Makine sektörü ile alakalı sorunlar  ve çözüm yolları hakkında görüşlerin dile getirildiği toplantı  sonunda , Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Metin KAR  yapılan ziyaretten çok memnun kaldığını ve desteklerinden
 
dolayı  Sn.ÇELİK’e teşekkürlerini iletmişlerdir.
 
22.01.2016__4_.jpg

SGK Hukuku Semineri

SAMIB_SEMINER__09_.JPG

 

SAMİB, üye işverenlerini SGK Hukuku hakkında bilgilendirdi

SAMİB Derneği tarafından, üyelerine yönelik olarak gerçekleştirilen seminerler kapsamında, bu ay da “İşverenler ve Üst Yöneticiler’e İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uygulamaları” konusu anlatıldı.

Kısa adı SAMİB olan Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği, bünyesindeki üye şirketlerinin ve çalışanlarının bilgilendirilmesi, şirketleriyle ilgili sorunların giderilmesi ve bilinmeyen konular hakkında bilgilendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen seminerler kapsamında, bu ay da “İşverenler ve Üst Yöneticiler’e İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uygulamaları” konusu ele alındı.

SAMIB_SEMINER__00_.JPG

Dernek tarafından düzenlenen kahvaltılı seminer programında, Samib Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Metin Kar’ın başkanlığı’nda bir araya gelen SAMİB Yönetim Kurulu ve üye şirket başkan ve temsilcileri, İş ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Sn.Ersin Umdu’nun sunumuyla, işverenlerce bilinmesi gereken 15 konudaki “İşverenler ve Üst Yöneticilere İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uygulamaları” hakkında bilgilendirilmiş oldular. Samib Üyelerine yönelik olarak bu tür eğitim-seminer ve bilgilendirme toplantılarının önümüzdeki dönemde de sürdürüleceği ifade edildi.

SAMIB_SEMINER__08_.JPG

Samib'de istihdam sorunu konuşuldu

samib_1.jpg
Samib (Sakarya Makina İmalatçıları Birliği) Yönetim Kurulu toplantılarına devam ediyor. SAMİB Başkanı Metin Kar ve Yönetim Kurulu üyelerinin haricinde İş-Kur Sakarya İl Müdürü Tekin Kaya’nın da katıldığı toplantıda istihdam konusu konuşuldu.
 
Samib Başkanı Metin Kar, makine sektörünün 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için çok hızlı hareket edilmesi gerektiğini belirterek; “Üretim odaklı çalışmamız lazım. Ancak, nitelikli eleman sorununa da acil bir çözüm bulmamız gerekiyor” dedi.
 
Metin Kar, 1 Kasım seçimlerinden sonra gerek siyasette ve gerekse ekonomide çok daha iyimser bir tablonun ortaya çıktığını da ifade ederek şöyle devam etti: “Artık işimize gücümüze bakmalıyız. Üretim odaklı çalışmalıyız. Şehrimizin ve ülkemizin kalkınması için çok hızlı hareket etmeliyiz. Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas OSB’nin kamulaştırma çalışmalarına kısa sürede başlamayı planlıyoruz. 3 bin 150 dönüm arazide kurulacak olan Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas OSB, faaliyete geçtiğinde ilimiz makine ve makine aksamları üretiminde Türkiye’de bir üs olacak. Ancak nitelikli eleman bulamıyoruz. Bu aslında bütün sektörlerin ortak sorunu. Bu konuda bizler de çalışmalar yapıyoruz ve Samib Akademi projemizi bir an önce hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ancak nitelikli eleman sorunu sadece bizim değil bütün sektörlerin ortak sorunu. Dolayısıyla bu sorunun çözümünde de ortak hareket etmemiz gerekiyor.”
 
samib_3.jpg
 
 
İş Kur Sakarya İl Müdürü Tekin Kaya ise, istihdama yönelik politikaların işverenden alınan talepler doğrultusunda belirlenmeye çalışıldığını belirterek şunları söyledi: “İlimiz geliştikçe yeni istihdama ihtiyaç oluyor. Bir çok firma önümüzdeki süreçte istihdamını artıracak. İleriye dönük büyük bir heyecan var. Biz de kurum olarak bu heyecanı desteklemek durumundayız. Sanayiye istihdam sağlıyoruz. İstihdam sağlayamazsak eğer finansman olarak destek veriyoruz. Firmalar elemanlarını kendileri yetiştiriyor. Ancak firmaların işçi alımlarını İş Kur üzerinden yapmaları gerekiyor.”.
 
Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Tansel C. Kulak ise nitelikli iş gücü konusunda Sakarya Üniversitesi olarak son yıllarda çok daha fazla çalışmalar yaptıklarını belirterek, mevcut mevzuatların da nitelikli eleman yetiştirme konusunda yeterli olmadığını savundu.
 
Samib Yönetim Kurulu üyesi Turan Erdemli ise, önümüzdeki yıllarda çok daha ciddi bir istihdam sorununun yaşanacağını belirterek, şehrin daha çok göç alması gerektiğini ancak şehrin de bu göç taleplerine karşı hazır hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Samib Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevat Ateş de meslek liselerinin daha nitelikli hale getirilmesi ve zeki öğrencilerin de meslek lisesine yönlendirilmesi önerisinde bulundu.

samib.jpg

 

Diğer Makaleler...

Sayfa 8 / 13

8

Üye Girişi


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?

E-Bülten Arşivi

ebulten__1_.png

Logo Tasarım ve kurumsal kimlik : Nux Medya