Haberler

ETKİN FİNANSAL YÖNETİM BİLGİLENDİRME SUNUMU

ETKİN FİNANSAL YÖNETİM BİLGİLENDİRME SUNUMU
 
Sunum , 11-Kasım- 2014 Salı günü, SAMİB Dernek Binası'nda gerçekleştirilmiştir. 
DSCN0159.JPG
 
 
SAMİB dernek binamızda, 11.Kasım. 2014 Salı günü, 09.30-11.00 saat aralığında “ Etkin Finansal Yönetim Bilgilendirme Sunumu” gerçekleştirilmiştir.
Derneğimiz Üyesi olan firmalarımız için verilen sunum içeriği, aşağıda belirtildiği gibidir..Sunum, Doğu Marmara Uluslar arası Finansal Raporlama ve Mali Müşavirlik Ltd.Şti. tarafından yapılmıştır.
 
DSCN0146.JPG
 
 
“ Etkin Finansal Yönetim Bilgilendirme Sunumu” 
 
Yer
 
SAMİB Dernek Binası
Tarih  11.Kasım. 2014 / Salı
Saat   09.30 - 11:00
 
Konuşmacı
SPK / KGK Lisanslı Bağımsız Denetçi Savaş YILDIZ
Eğitim
“ Etkin Finansal Yönetim Bilgilendirme Sunumu” 
Sunumun Amacı      

 

·      Global mali hizmetler hakkında farkındalık yaratmak,
 
·      Finansal tabloların değerlendirilmesi konusunda uluslar arası bir bakış açısı oluşturmak,
 
·      Markaların firma değerleme sürecine katılması konusunda bilgi vermek,
 
·      Devlet Desteklerinin muhasebeleştirilmesi hususundaki yaklaşımlar hk.bilgi vermek.
Sunumun İçeriği
·      Firma değerleme yaklaşımları,
 
·      Değerleme Uzmanlarının veri kaynakları,
 
·      Faaliyet Raporları,
 
·      Mali sistemin yeniden yapılandırılması,
 
·      Değerleme sürecinde marka,
 
·      Devlet Desteklerinin muhasebeleştirilmesi
Hedef Kitle
Firmalarında  Yönetim ,Mali, Finans ve Muhasebe konularında doğrudan ilgili olanlar

SAMİB üyeleri, dernek binasında buluştu

bay1_1.jpg

 

Sakarya Makine İmalatçıları Birliği Derneği;

(SAMİB) Geleneksel Bayramlaşma törenini; bayramım ikinci günü dernek hizmet binasında gerçekleştirdi.

Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar başkanlığında Bundan 4 yıl önce Metin Kar başkanlığında kurulan Sakarya'da Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği'nin (SAMİB) “9'uncu Geleneksel Bayramlaşma Töreni”; Kurban Bayramı’nın ikinci günü Erenler İlçesi'nde bulunan derneğin hizmet binasında gerçekleşti.

Metin Kar başkanlığında biraraya gelen Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği'nin tüm yönetici ve üyeleri; sektörleriyle ilgili karşılıklı sohbet ederek, fikir alışverişinde bulundu. Bayramlaşma törenine, SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Yılgenci ve Nadir ÖZTÜRK’ün yanı sıra, Sakarya Üniversitesi ve makine sektöründen çok sayıda işadamı katıldı. Bayramlaşma törenine katılan misafirlere SAMİB hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar; bu vesileyle tüm Sakarya halkının ve meslektaşlarının Mübarek Kurban Bayramı’nı kutladı.

SAMİB Yöneticileri ayrıca; SATSO’nun da Geleneksel Bayramlaşma Töreni’ne de katıldı.

baye_1.jpg

 

 

 

SAMİB 'DEN SGK İL MÜDÜRÜ'NE ZİYARET

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Deneği Yönetim Kurulu Başkanı
Metin KAR, Genel Sekreter Ehliman YAZICI ve Sakarya Üniversitesi Öğretim
Görevlisi Erkal ETÇİOĞLU ile birlikte, SGK Sakarya İl Müdürü Nurten
CANBASOĞLU'nu makamında ziyaret ettiler. Yapılan çalışmalar hakkında
karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulan ziyarette, çalışma yaşamında
karşılaşılan problemler ve çözüm yolları hususunda değerlendirmeler de
yapıldı.

Ziyarette konuşan Başkan Metin KAR,  SGK ile diyalog ve pozitif iletişim
halinde olduklarını belirterek bu çerçevede Sosyal  Güvenlik İl Müdürlüğü
ile işbirliği ve iletişimin devam etmesi için ellerinden geleni
yapacaklarını belirti.

unnamed.jpg

SAMİB Bayramlaşma

bayram.jpg

SAMİB Üyeleri Bayramlaşma Töreni.

(SAMİB) Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği’nin geleneksel Bayramlaşma Töreni,Ramazan Bayramının ilk günü Dernek hizmet binasında gerçekleştirildi. Sakarya Valiliği’nin Tuna Tan tesislerindeki protokol bayramlaşma töreninin ardından,Dernek binasında Metin Kar başkanlığında bir araya gelen , Sakarya Makina İmalatçıları Birliği’nin tüm yönetici ve üyeleri ,sektörleriyle ilgili karşılıklı sohbet ederek,fikir alışverişinde bulundu. Bayramlaşma törenine katılan misafirlere SAMİB hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Metin KAR, bu vesileyle tüm halkımızın ve meslektaşlarının mübarek Ramazan Bayramını kutladı.SAMİB Yöneticileri ayrıca diğer STK’lar ile SATSO’nun da geleneksel Bayramlaşma törenine de katıldılar.

Samib Akademi

samib.jpg

“Samib Akademi” Eğitimleri devam ediyor.

SAMİB (Sakarya Makina İmalatçıları Birliği) Üye firma katılımcılarına ,

”İşletmelerde Bireysel Performans Değerlendirme Uygulamaları” eğitimi verildi.

1 gün süren eğitim, SAMİB dernek binasında SAÜ Öğretim Görevlisi Sn.Erkal ETÇİOĞLU tarafından verildi. Eğitim ile ilgili olarak bilgiler veren SAMİB Genel Sekreteri Ehliman YAZICI, makine sektörünün kurumsal bir altyapı ile gelişmesine yönelik eğitim faaliyetlerinin Samib Akademi başlığı altında önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi.

SAMİB İFTAR

SAMİB, protokolü ve üyelerini iftarda ağırladı
 
IMG_5905.jpg
 
Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (Samib), protokol ve üyelerine Seçkin Otel’de iftar verdi.
 
İftara Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, SATSO başkan vekili Günay Güneş, Vergi Dairesi Başkanı Recep Alp, Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güneş ve Samib üyeleri katıldı.
 
İftar programında bir konuşma yapan Samib başkanı Metin Kar, Türkiye’nin 2023 ihracat hedefini 500 milyar dolara, Gayri Safi Milli Hasıla hedefini 2 trilyon dolara ve kişi başı milli geliri de 20 bin doların üzerine çıkartmayı hedeflediğini belirterek, 500 milyar dolar hedeflenen bu ihracatın 100 milyar dolarının makine sektöründen yapılmasının hedeflendiğini söyledi.
 
IMG_5906.jpg
 
“Korumacı uygulamalar ihracatı engelliyor”
 
Dünya’da yaşanan ekonomik kriz ve kriz sonrası ticari uygulamaların ihracatta büyümeye engel olduğuna da dikkat çeken Kar, şunları söyledi: “İhracatta aynı kulvarda yarıştığımız BRIC ve Asya ülkelerinin uyguladıkları korumacılık politikaları nedeniyle ürün satışında sıkıntı çekiyoruz. Şu an Çin ya da Hindistan’a makine ihraç etmeye niyetlenen Türk firması yüzde 25-30 gibi ciddi oranlarda gümrük vergileriyle karşı karşıya kalıyor. Ama aynı ülkeler, yüzde 3 gümrük vergisiyle ürettikleri makineleri Türkiye’ye rahatlıkla satabiliyor. Bu ciddi bir haksız rekabet ortamı doğuruyor. Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarının dışında tutulmasının da makine sektörü için tehlikeleri var.”.
 
Katma Değerli Üretim, Sanayi Alanında Devrim
 
Metin Kar, Türkiye’nin, ileri teknolojiler yanında, ortalama yaşı 20 olan makineleri de ithal eden bir ülke olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dünyada 20 Yaşındaki Ürünleri kullanıyor olmak bizi dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içine sokmaz. Bizi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına sokacak olan, bu teknolojileri üreten ülke olmaktır. Türkiye vakit kaybetmeden yönünü katma değerli üretime çevirmeli, sanayi alanında devrim yapmalıdır. Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle arasındaki makası kapatmak için büyümekten daha çok, bir sıçramaya ihtiyacı vardır. Türkiye’nin makine ihracatının kilogram fiyatının ortalama 6,5 dolar civarındadır. Bu rakam Almanya gibi 60-70 dolar seviyelerine çıkarılması gerekiyor. Türkiye, ithal ettiği makinelerin yüzde 70’ini kendisi üretilebilmektedir. Makine sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 50’lerden yüzde 45’lere geriledi. Bu önemli bir göstergedir. Yaşadığımız sıkıntılar aynı. İnsan kaynağını önemli ölçüde kendimiz yetiştirmek zorundayız. Bu konuda şirketler tedbirler almak ve bu alana önem vermek zorundadır. Orta gelir tuzağı dediğimiz, kişi bazında 10 bin dolar olarak seyreden bu gelirin
 
getirdiği bir refah var ve bunun getirdiği refahın insanları tatmin etme tehlikesi ile karşı karşıyayız, Sanayide, üretimde çalışmayı arzu eden eğitimli bir nesil oluşturulamazsa bu alanda da kaybedeceğiz ve Üreten değil hızla tüketen bir topluma dönüşeceğiz. Ülkelerin ve insanların aç gözlülüğünün dünyayı yaşanmaz bir hale getirdiği bu zamanda biz çok daha fazla çalışmalı ve daha çok üretmeliyiz.”.

VALİ HÜSEYİN AVNİ COŞ'a ziyaret

12.jpg
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği ( SAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Metin KAR ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Vali Hüseyin Avni COŞ’u makamında ziyaret ederek yeni görevinin hayırlı olmasını dilediler.
 
13.jpg
 
 
Başkan Metin KAR,  Vali COŞ’a  SAMİB’in çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vali COŞ, ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, SAMİB Başkanı Metin KAR ve Yönetimine teşekkür etti.

Samib Akademi

Samib Akademi, “Mitsubishi Electric “ ile başladı

7_1.jpg

 

SAMİB akademi eğitimleri devam ediyor. 
SAMİB (Sakarya Makina İmalatçıları Birliği) ile Mitsubishi Electric Turkey’in ortak düzenlediği eğitim kapsamında dernek üyelerine PLC Program Yazma Eğitimi verildi. 
 
2 gün süren eğitim SAMİB dernek binasında Mitsubishi Proje Grubu Müdür Yardımcısı Emre Seçkin tarafından verildi. 
Eğitimin başladığı birinci gün Türkiye’de bulunan Mitsubishi Electric denizaşırı ülkeler pazarlama sorumlusu Atsuka Uemura ve strateji bölümü mühendislerinden Cem Kıbrıslı ile Türkiye iş geliştirme yöneticisi Tolga Bizel ile birlikte SAMİB dernek binasına gelerek eğitim hakkında bilgi aldı.
2 gün süren eğitim ile ilgili olarak bilgiler veren SAMİB başkanı Metin Kar, makine sektörünün kurumsal bir altyapı ile gelişmesine yönelik eğitim faaliyetlerinin Samib Akademi başlığı altında önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi. 
 
3.jpg
 
 

SAMİB'TEN VALİ MUSTAFA BÜYÜK'E ZİYARET

Vali Mustafa Büyük yeniden seçilen Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Başkanı Metin Kar ve Yönetim Kurulu Üyelerini Makamında kabul etti. Vali Büyük ziyaretlerinden dolayı Başkan Kar ile Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ederek yeni görevlerinde başarılar diledi.

valilik_ziyareti_20.05.2014.JPG

SAMİB ,SAGİF FUARINDA YERİNİ ALDI

Sakarya Ar-Ge, Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı (SAGİF) Sakarya’da ilk defa Sakarya Üniversitesi’nde düzenlendi. Çalışan ve işverenleri bir araya getiren fuarda 108 stant kuruldu.Fuar ,14-16 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek.

sagif_2014_fuar__.jpg

Sakarya'nın işgücü arz ve talebini eşleştirmek, çalışan ve işverenleri bir araya getirerek istihdamı destekleme amacına yönelik, Sakarya’da ilk defa Sakarya Üniversitesi Esentepe Yerleşkesi Konser Alanı’nda “İş-sizi arıyor” sloganıyla düzenlenen fuarın açılışı yapıldı. Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, STK Temsilcileri ve öğretim görevlilerin katılımlarıyla açılan fuarda 108 stant kuruldu. 98’i firmadan geriye kalanları ise STK ve Kamu Kuruluşlarından oluşan stantları gezen protokol üyeleri, firmaların temsilcileri ile görüştü.Protokol üyeleri SAGİF Fuarında stand açarak yeralan,Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) standını da ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Metin KAR ile görüştüler.

Diğer Makaleler...

Sayfa 8 / 11

8

Üye Girişi


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?

E-Bülten Arşivi

ebulten__1_.png

Logo Tasarım ve kurumsal kimlik : Nux Medya