Haberler

SAMİB' de Günay Güneş Tekrar Seçildi

SAMİB' in 5. Olağan Genel Kurulu  gerçekleşti. 
 
5._Olagan_Genel_Kurul_1.jpg
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği (SAMİB)’in 5. Olağan Genel Kurulu, Genel Kurul Üyelerinin ve misafirlerin yoğun katılımlarıyla  gerçekleşti.  
 
Divan Başkanlığını Erkal ETÇİOĞLU, Divan Heyeti Başkan Yardımcılığını Hasan ŞEVKİ ve Divan Heyeti Kâtipliğini ise Enis H. TEKİN’ in yaptığı genel kurulda bir konuşma yapan Derneğin Başkanı ve FGİ Kapı ve Yükleme Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Günay Güneş; 2010 yılının 5. ayında 25 kurucuyla bir araya gelerek kurdukları SAMİB Derneği'nin 5. Olağan Genel Kurulunu yapmaktan onur duyduklarını söyledi.
 
5._Olagan_Genel_Kurul_2.jpg
 
 SAMİB' in bugüne kadar yaptığı çalışmaları üyelerle paylaşan Güneş; "Derneğimiz Sakarya'da ve ülkemizde sektörümüzü temsil eden iyi bir dernek olarak bilinmiş ve takdir edilmiştir. SAMİB olarak birçok proje ürettik, işbirliğini ve ortaklık kültürünü geliştirdik. Birlikte olmanın gücü ile Sakarya'yı bölgenin makine üssü ilan edilmesini sağladık. Bütün bu başarılı çalışmalarımızı siz değerli üyelerimiz ve yönetim kurulu üyesi arkadaşımızla başardık. Bütün üyelerimize teşekkür ediyorum. Birlikte kurduk, birlikte şehrimize, ülkemize ve sektörümüze hizmet ettik. Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği SAMİB, içerisindeki çok önemli iş adamları ve üyeleri ile makine sektörüne ve şehrimize hizmet etmeyi sürdürecek ve SAMİB Doğu Marmara Bölgesinin Makine Sektörünü temsil eden bir derneği olarak var olacaktır" dedi. 
 
5._Olagan_Genel_Kurul_3.jpg
 
5._Olagan_Genel_Kurul_4.jpg
 
5._Olagan_Genel_Kurul_5.jpg
 
Üyelerinin güvenoyunu alarak 2.kez Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği’nin Başkanı seçilen Günay Güneş, konuşmasında Üyelerinin SAMİB Yönetimi olarak kendilerinden yapmalarını istedikleri proje ve önerilere açık olduğunu ifade etti. SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Günay Güneş; "Biz buraya her şeyi yapmaya, makinecilerin sorunlarını çözmeye ve sizin isteklerinizi yerine getirmek için göreve geldik. Sizin talepleriniz varsa onu da söyleyin yapalım. Cenab-ı Allah bize, Türkiye'miz ve Sakarya'mız adına hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin" dedi.Toplantıda ayrıca; Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Orhan TORKUL ve İŞ-KUR Sakarya İl Müdürü Tekin KAYA’da birer konuşma yaptı.
 
5._Olagan_Genel_Kurul_6.jpg
 
Yönetim Kurulu (Asil) Üyeleri:
Günay Güneş Başkanlığı'ndaki SAMİB Yönetim Kurulu (Asil) üyeleri şöyle oluştu:
Mehmet Manav- Manavoğlu Makine
Tansel C Kulak- Optimak Makine 
Hakan Alkan- Santral Elektrik San.
Fatih Kar- Kar Teknoloji
Oktay Topaloğlu- MKT Makine
Mustafa Bektaş- Anadolu Teknik Makine
Eyüp Tuncer- Nanokap Yüzey Teknolojileri
İsmail H.Akyüz- Yektamak Makina
 
Yönetim Kurulu (Yedek) Üyeleri; 
Naim Yener- ILS Makine
Kadir Tecelli- STK Makine
Bekir Bozdurgut- Sağlam-iş Çelik Yay
Özcan Kaplan- Kaplan Helezon Bant.
İlker Çatalbaş- Arminoks Makine
Hasan Şevki-Bersis Elektrik
Hakan Y.Yorgun- MEB Doğuş Makine
Enis H.Tekin- ART Raf Sist.
Cüneyt Bıçkı- Tunç Metal Döküm
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23_Nisan_2018_Sosyal_Medya_1.jpg

SAMİB 5. Olağan Genel Kurulu

davetiye_son___n.jpg

Metin KAR MAİB Yönetim Kurulu'na Seçildi

maib_1.jpg
 
Makine İhracatçılar Birliği (MAİB) Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.
 
maib_4.jpg
 
Seçime tek liste ile girilen Makine İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu listesinde, Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği (SAMİB) Kurucu Başkanı ve Danışma Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Kar Metal San.Tic.Ltd.Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Sn. Metin KAR Yönetim Kurulu Listesinde seçilenler arasında yer aldı.
 
Makine İhracatçılar Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu’na oybirliği ile seçilen Metin KAR, yeni çalışma döneminde de Sakarya ve Ülkemiz Makine Sektörüne hizmet etmekten mutluluk duyacağını ifade etti.
 
Türkiye’nin 2023 ihracat hedefi içersinde, makine sektörüne düşen payın 100 milyar US Dolar olduğuna vurgu yapan Metin KAR "Türk makinelerine yeni pazarlar bulmak için çalışacağız. 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmek için, yeni pazarlara ihtiyacımız var. Mesafe tanımaksızın uzak-yakın demeden tüm pazarlarda varlığımızı hissettirmeliyiz" dedi. 
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği (SAMİB) olarak; MAİB Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilen Sn. Metin KAR Başkanımızı tebrik ediyor ve yeni görevinde kendisine başarılar diliyoruz.
 

Miraç Kandili

mira___kandili_.jpg

SAMİB' den Üyelerine Hidrolik Eğitimi

SAM__B_E____T__M_02.jpg

SAMİB tarafından düzenlenen “Hidrolik Devre Elemanları ve Uygulama Teknikleri” Eğitim Programı Gerçekleştirildi.

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği SAMİB tarafından düzenlenen ve Rota Teknik Makina San. ve Tic. A.Ş.Yetkilileri tarafından verilen “Hidrolik Devre Elemanları ve Uygulama Teknikleri” Eğitimi, üye firma temsilcilerinin yoğun katılımlarıyla, 06-07/Nisan/2018 tarihlerinde , Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği (SAMİB)’in Eğitim Salonu’nda gerçekleştirildi.

SAM__B_E____T__M_03.jpg

Açılışta hazır bulunan SAMİB Yönetim Kurulu Üyeleri, eğitim programına katılan tüm Üye firmaların temsilcilerine katılımlarından dolayı “teşekkürlerini ifade ederek, belirlenen yol haritası uyarınca kararlaştırılan eğitim faaliyetlerinin önümüzdeki haftalarda da sürdürüleceğini.” İfade ettiler.

İki (2) tam gün süren eğitimde Katılımcılara; Hidrolik konusu ile alakalı olarak ;Temel Prensipler ve Birimler, Depo ve Donanımları, Boru,Hortum, ve bağlantı parçaları, Yağ özellikleri ve Cinsleri, Filtreleme, Pompalar, Hidrolik Silindirler, Sızdırmazlık Elemanları, Hidrolik Valfler, Hidrolik Simgeler ve Devreler, Devre Okuma ve Çözme Teknikleri, Hidrolik Biriktiriciler, Hidrolik Motorlar, Oransal ve Servo Valfler, Hidrolik Sistemlerde Arıza arama ve giderme yöntemleri ile Türk Sanayii’nde mevcut durum ve karşılaşılan genel problemler  hakkında bilgiler verildi.

Eğitim sonunda yapılan “Eğitim Faaliyeti Değerlendirmesinde” katılımcılar eğitimin kendileri ve temsil ettikleri şirket için çok faydalı olduğunu ifadeyle teşekkürlerini  ilettiler.

Eğitimin sonunda eğitime katılan tüm katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

SAM__B_E____T__M_01.jpg

Hidrolik Devre Elemanları & Uygulama Teknikleri Eğitimi - 1

Hidrolik_Pn__matik_E__itimi_Afi__i.jpg

Regip Kandili

regaip_kandili.jpg

Makina Sektör Buluşması

makina_sekt__r_bulu__mas___1.jpg
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Derneği tarafından sektör buluşmalarına bir yenisi daha eklendi.
 
SAMİB tarafından geleneksel olarak sürdürülen kahvaltılı sektör buluşmalarının konuğu Makina İhracatçılar Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan DALGAKIRAN oldu.
 
makina_sekt__r_bulu__mas___2.jpg
 
Düzenlenen sektör toplantısına SAÜ Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, Prof. Dr. Tahsin ENGİN, Prof. Dr. Harun TAŞKIN ile diğer öğretim üyelerinin yanı sıra,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özcan KESKİN, SAMİB Kurucu Başkanı Metin KAR, SAMİB Üyeleri ve Basın Temsilcileri katıldılar.
 
makina_sekt__r_bulu__mas___G__nay_bey.jpg
 
Toplantının açılış konuşmasını SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Günay GÜNEŞ yaptı. Güneş, konuşmasında “Makina Sektörünün Dünü, Bugünü, Yarını” hakkında konuşmak üzere bir araya geldiklerini belirtti.
 
Yaşamın, özgürlüğün ve kalkınmanın en önemli göstergelerinden biri olan makina sektörünün ve teknolojik gelişmenin öneminin bugünlerde daha çok anlaşılmaya başlandığını ifade eden Güneş, şöyle devam etti.
 
Ülkemizde birçok alanda bu konuda seferberlik ilan edildi. Bir taraftan savunma sanayiine yönelik çalışmalarımız ve geliştirdiğimiz İnsansız Hava Araçları ile cepheden gelen doğru bilgiler hızlı, eksiksiz ve sağlıklı bir şekilde ulaşmaktadır.
İHA’lar tarafından tespit edilen hedeflerde, bizim mühendislerimizin geliştirdiği Fırtına Obüsleriyle ve mühimmatlarımızla imha edilmektedir.
 
Yakın gelecekte de artık dışa bağımlılığımızın daha da azalacağına inancımız tamdır. Böylelikle yedek parçalar için ödeyeceğimiz büyük meblağlar ve uzun bekleme süreleri ortadan kalkacaktır.
 
Günlük yaşantımızda birçok araç-gereç ve ekipmanları da geliştirdiğimizi ifade eden Güneş, “Yerli otomobil, yerli motor, yerli vagon, yerli lazer bunların bazı örnekleridir dedi.
 
Gelişmiş ülkelere bakıldığında kalkınma, sanayileşme ve teknolojik gelişmelere her zaman Devlet öncülük eder. Büyük sanayiciler ile devam eder ve Kobi’ler de bunun bel kemiğini oluşturur. Bu da demek oluyor ki bizler sağlıklı ve tutarlı bir şekilde devreye girmezsek bu projeler yarım kalır.
 
Bizlerin de bunu başarmamız için çağın teknolojisine ayak uydurmamız, dünya ile rekabet edeceksek onların kullandığı teknolojiyi kullanmamız gerekiyor. Hatta daha iyisini kullanmalıyız ki aradaki mesafeyi kapatalım. Robotlar ve tam otomatik tesislerde imal edilen ürünler ile rekabet edebilmemiz için bizlerinde tesislerimizi ve imalat teknolojilerimizi revize etmemiz gerekir. Bizler Endüstri 4.0 Devrine Yapay Zekayı yaşamımızın merkezine oturtmalıyız” şeklinde konuştu. Günay GÜNEŞ konuşmasının devamında SAMİB’in çalışmaları ve gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgiler verdi.
 
makina_sekt__r_bulu__mas___Adnan_bey.jpg
 
Toplantıya konuk olarak katılan Makina İhracatçılar Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan DALGAKIRAN ise Makina Sektörünü, gelişmeleri, sektörün gelişmesi için yapılması gereken uygulamalar hakkında bilgi verdi. Makina Sektörü olarak en büyük engelin, rahatlıkla karşılıklı konuşmamak olduğunu ifade eden Dalgakıran, özeleştiri yapılması gerektiğinin altını çizdi. Dalgakıran konuşmasının devamında, “bünyesinde teknoloji ve nitelikli istihdam sağlayan sektörler gelişmiş bölgelerde olmalı. Bugün destekleme teşvikleri taşralara verilirken aynı desteklerden gelişmiş bölgelerdeki işletmeler de faydalanmalı. Bu doğrultuda, Sakarya nitelikli iş alanı yapılanmasını sürdürür ise geleceğin yıldızı olur. Orta ve ileri teknoloji olduğu firmalar Sakarya’da kümelenmeli ve merkez olmalıdır. Yaşam olarak da bir çekim merkezi haline dönüşmelidir. Şehrinize orta ve yüksek teknolojiler dışında teknoloji sokmayın” dedi.
 
Nitelikli elemanın önemine değinen Adnan DALGAKIRAN “ Nitelikli elemanınız yoksa gökten para yağdırsanız Ar-Ge yapamazsınız, başarılı olamazsınız. Biz hastalığımızı bilmesek tedavisini uygulayamayız. Ülkenin zenginleşmesi için teknoloji üretmeliyiz. Türkiye son 10 yılda büyümesini üretimden değil hizmet sektöründen sağladı. Avrupa ve Batı ülkelerinde önce üretim ve sanayileşme ardından hizmet ve diğer sektörler geliyor. Öte yandan herkesi üniversite mezunu yaparsanız nitelik olmaz kalite olmaz. Herkes general olursa kimle üreteceğiz. Avrupa’da nitelikli elemanlara ağırlık veriliyor. Rekabet zorlaşıyor, acımasız ve yıkıcı yenilikler geliyor. Yeni ve farklı üretim yöntemleri geliştiriliyor. Dünyada artık, her insan birden fazla işi yapabilecek şekilde eğitiliyor. Biz hala mesleki eğitimi tartışıyoruz” dedi. Dalgakıran, analitik düşünen,  araştıran ve şüphe duyup sorgulayan bir eğitim gerektiğini ifade ederek, çözüm önümüzde duruyor ama gerekeni yapmıyoruz. En çok girişimcisi olan bir ülkeyiz ama birbirimizin taklidini yapmaktan öteye gidemiyoruz. Almanya 6.000 makina üreticisi firma ile 300 milyar Dolarlık makina ihracatı yaparken, biz 60.000 makinacı ile ancak 15 milyar Dolarlık makina ihracatı gerçekleştirebiliyoruz” dedi.
 
makina_sekt__r_bulu__mas___tablo.jpg
 
Programın sonunda karşılıklı olarak soruları cevaplayan Adnan DALGAKIRAN’a günün anısını olarak Günay GÜNEŞ tarafından bir tablo taktim edildi.
 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

__ehitleri_anma_g__n__.jpg

Diğer Makaleler...

Sayfa 2 / 13

2

Üye Girişi


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?

E-Bülten Arşivi

ebulten__1_.png

Logo Tasarım ve kurumsal kimlik : Nux Medya